Ücretsiz Keşif Talebi
ilaçlama Servisi

Akrep İlaçlama

  • akrep-ilaçlama-3
  • akrep-ilaclama-4
  • akrep-ilaçlama-2

Akrep genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklembacaklı bir böcek türüdür. Akreplere, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabuklarının veya yer altında kazdıkları çukurlara rastlamak mümkündür. Bu böcek türü dünyanın hemen her yerinde yaşar. Bu haşerenin boyu 2cm ile 11cm arasında değişiklik gösterir. Akrep yürüdüğünde kuyruğunu kaldırır, düz ve kaygan yüzeylere rahatlıkla yürüyebilirler. Akrepler küçük böcekleri yiyerek ve ayrıca bazı türleri bitki özüyle beslenir. Her türlü ortamda rahatlıkla barınmaları mümkündür.

Bina içine girdiklerinde bodrum katı, havalandırma, kullanılmayan soba bacaları, çatı, tavan arası gibi ve ev içerisinde ise yatakta, ayakkabı içi, mutfak dolabı altı gibi her yerde rastlamak mümkündür. Bu böcekler geceleri daha aktiftirler. Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde, yuvalarında geçirirler. Böcek dünyasının en zehirlileri arasındadır. Akrepler koruma içgüdüsüyle temas edince sokarlar.Bu böcekler insanlarda hayati tehlike oluşturabilecek kadar etkili bir zehire sahiptir. Akreplerin türlerine göre renkleri de değişmektedir; sarı, mavi, siyah kırmızımsı ve kahverengi’ renklerde görülebilirler.

Akrep Zararları

Akrepler diğer böcekler gibi vücutlarında insan sağlığını tehdit edebilecek zararlı maddeleri taşımazlar. Ama bunun yanında bu böcekler zehirli olmaları sebebiyle direkt olarak insan sağlığını tehdit edebilecek kadar tehlikelidirler. Herhangi bir sebeple akrep tarafından sokulma anında vücutta yanma hissi oluşur, şiddetli bir ağrı başlar ve ödem oluşur, titreme ve bitkinlik olur. Nabız artması ve soğuk terleme görülür. Isırık yeri incelendiğinde birbirine yakın iki nokta görülür.Isırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık bölgesi biraz kanatılır. Akrep sokmasından sonra hareket edilmemeli yara temiz tutulmalıdır. Ardından müdahale için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Akrep ile Mücadele

Akrep ilaçlamada en etkili yöntem uzman ilaçlama firmaları tarafından yapılan kokulu sıvı ilaç uygulamasıdır. Etkili çözüm için ilk böcek ilaçlamasının ardından 14 gün sonra ikinci ilaçlama takviyesi yapılması gerekmektedir. Bu kadar önemli bir tehlike arzeden akreplerle mücadelede basit böcek öldürücü ilaçlar yeterli çözüm vermemektedir. Mücadelede mutlaka uygun doz ve ilaçlama gerekir. Piyasadaki standart böcek ilaçları bu böcekleri öldürmediği gibi daha agresif hale de getirebilir.Bunun için profesyonel hizmet alınması çözüm üretmek açısından daha doğrudur. Bu sebeple yasal ve gerekli belgelere sahip olan profesyonel ilaçlama şirketleri sizin için en doğru adrestir.