Ücretsiz Keşif Talebi
ilaçlama Servisi

Kalorifer Böceği İlaçlama

  • kalorifer-böceği
  • kalorifer-böceği-3
  • kalorifer-böceği-2

Kalorifer böceği çok hızlı üreyen ve mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir. Bu haşereler bizlere inanılmaz gelen bazı özelliklere sahiptirler ve omurgasız canlı türleri arasında yer alırlar. Bu haşereler nemli ve de sıcak yerleri sever. Daha çok kalorifer petekleri çevresinde görüldüğü için halk arasında kalorifer böceği ismini almışlardır. Kalorifer böcekleri omurgasız sınıfından olup antenlere sahiptir. Kalorifer böcekleri antenleri sayesinde yer, yön ve yiyecekleri kolayca bulabilirler. Kalorifer böcekleri eklem bacaklı familyasındandır ve 6 adet bacağı vardır. Kalorifer böceklerinin bacakları vantuzlu olduğu için tavan ve de duvarlarda çok rahatlıkla gezebilir. Kalorifer böcekleri insanların yediği gıda artıklarını yiyerek beslenirler.

İnsanların olduğu her yerde varlıklarını sürdürebilirler. Evlere logar, lağım, dışarıdan gelen eşyalar vb. yerlerden gelebilirler. Kalorifer böcekleri soğuğa ve ısıya dayanıklıdır. Bu böcekler bir şey yemeden uzun süre dayanabilmesine karşın susuz 5 gün dahi zor yaşarlar. Kalorifer böcekleri bir gecede 3,5 ile 5 km arasında yol kat edebilir yani Bir binayı baştan aşağı gezebilirler. Kalorifer böceğinin evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Kalorifer böcekleri karanlığı çok severler bu nedenle geceleri daha çok aktiftirler ve geceleri daha sık görülürler. Kalorifer böcekleri yumurtlama ile çoğalır ve yumurtalarını kendi sırtlarında taşırlar. Her yumurtlamada 50-60 adet yavru kalorifer böceği bırakabilirler. Kalorifer böcekleri ölürken dahi yavru bırakabilme özelliğine sahiptirler.

Kalorifer Böceği Zararları

Kalorifer böcekleri insanı ısırmazlar ancak pis olan yerlerde dolaştıkları için bir çok hastalık mikrobunu taşıyarak hastalık bulaştırabilirler. Bu da insanlar üzerinde gıda zehirlenmesi ve alerjik reaksiyonlara sebep olur. Ayrıca birçok hastalığın yayılmasında da önemli bir role sahiptirler. Bu hastalıkların başlıcaları astım, deri hastalıkları, verem, mantar, dizanteri vb. hastalıklardır.

Kalorifer Böceği ile Mücadele

Kalorifer böcekleri yapı olarak çok dayanıklı haşerelerdir. Bilinçsiz yapılan mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Bu nedenle profesyonel bir şirket tarafından, kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapılması gerekmektedir.