Ücretsiz Keşif Talebi
ilaçlama Servisi

Pire İlaçlama

  • pire-ilaçlama
  • pire-ilaçlama-4
  • pire-ilaçlama-2
  • pire-ilaçlama-3

Pireler kanatsız, küçük insan ya da hayvanlar üzerinde parazit olarak yaşamlarını sürdüren kan emici böcek türleridir. Pire türleri üreyebilmek için mutlak suretle kana ihtiyaç duyarlar. Vücut yapıları olarak yassı yapılıdırlar ve bu sayede hayvan tüyleri arasında oldukça kolayca hareket edebilirler. Ayrıca pirelerin ayak kısımlarında konakçısına çok iyi tutunabilmelerini sağlayan pençeleri bulunmaktadır.

İnsan ve de hayvanların derisine tutunarak kanlarını emerler ve konakçıları arasında yer değiştirirken son derece tehlikeli olan hastalıkların taşınmasında aktif rol oynarlar. Vebanın insanlara bulaşmasında başrolü oynarlar. Pireler dış parazitlerdir. Boyları 1,5 mm’den 3,3 mm’ye kadar değişiklik gösterir. Hızlı hareket edebilen koyu renkli canlılardır. Genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunurlar ve ısırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları salgı kaşıntı yapar.

Pire Zararları

Pirler taşımış oldukları bakterileri insanlara bulaştırarak çok çeşitli hastalıklara neden olurlar. Ayrıca bir önceki taşıyıcısında var olan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aynen aktardıkları için bulaşıcı hastalıkların yayılmasında aktif olarak rol oynarlar. Nisan ve Ekim ayları arasında sık olarak rastlanan pireler sokak kedilerinin yavrularını korumak ve beslemek amacıyla girdikleri apartman bodrum katlarında çok hızlı ürerler ve zaman içinde tüm binaya yayılma riski oluştururlar. Otuz günlük yaşam süreleri içerisinde dört farklı evreden geçerler; Bu evreler sırası ile yumurta, larva evresi, pupa ve de erişkin dönemleridir.. Pireler genellikle tozlu ve atık eşyaların bulunduğu yerlerde daha fazla üreme şansını bulurlar.

Pireler ile Mücadele

Pirelerin ürediği ortamı tespit edip ilaçlamak ayrıca var ise alanda bulunan kedi ve köpek gibi hayvanların da veteriner kontrolünde ilaçlayıp temizlemek gerekir. İlaçlar pupa dönemimde etkili olmadığı için ilaçlamadan sonra7 güne kadar ara sıra pire görülmesi doğaldır. Kısmi ve de ferdi mücadele ile başarılı olunması maalesef imkansızdır. Mutlaka profesyonel bir firma tarafından gerçekleştirilmesi doğru olacaktır. Pire sorununa karşın, profesyonel ilaçlama hizmeti almak hem zaman, hem de ekonomik kayıpların önüne geçmektedir.