Ücretsiz Keşif Talebi
ilaçlama Servisi

Tahtakurusu İlaçlama

  • tahtakurusu-ilaclama-2
  • tahtakurusu-ilaclama

Tahtakurusu familyasından kan emicidir. Tahtakuruların hortumları vardır ve bu hortumlar gırtlaktaki oluklu yapı içinde bulunur. Tahtakurusu ezildiğinde çok kötü koku yayar. Erişkin tahta kuruları bir şey yemeden 12 ay yaşayabilir. Az beslenerek de 3 yıl yaşayabilirler. Gündüzleri yarık ve çatlaklar içerisinde barınır. Geceleri aktiftirler. Gece çıkarak insanların kanını emerler. Tahtakurusu 6 mm boyundadır. Şekil itibariyle oval ve yassıdır. Yatak tahtakurusu, tropikal tahtakurusu, kümes tahtakurusu vb.çeşitleri bulunur.

Tahta kuruları yumurta şeklinde ürerler.Tek defada 110-260 yumurta yapar.Tahta kurusu yavrularının çıkış süresi 5-7 gündür.çoğu tahtakurusu geceyi sever.sabahları genelde koltuk aralarını tercih ederler.

Tahta Kurusu Zararları

Geceleri saklandıkları yerlerinden çıkarak insanların kanlarını emerek beslenirler.İnsan kanıyla da beslendikleri için bir çok mikrobu ve hastalığı yayarlar.Tahta kurularının ısırdıkları yerde kırmızı lekeler oluşur.bazı kişilerde ödemli kabartılar görülür.bu da ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Tahta Kurusu ile Mücadele

Tahtakurusu ile mücadele için sıvı ilaçlar kullanılır. Bireysel olarak bu haşereye karşı ilaçlama yapmak sadece zaman ve de maddi kayıplara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle tahtakurusu ile mücadele için kesinlikle bakanlık onaylı özel ilaçlar ve profesyonel yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekir.